За інформацією «УМ», Генпрокуратура підозрює, що до смерті дніпропетровського прокурора Володимира Шуби причетний БЮТівець Андрій Портнов…
Найгучнішою справою, в якій фігурують відомі особи, може стати детальне розслідування рейдерської атаки на ринок «Озерка» в Дніпропетровську та загадкова смерть прокурора Дніпропетровської області Володимира Шуби. Рейдерський напад на «Озерку» пов’язують з інтересами групи «Приват», де свого часу був працевлаштований Андрій Портнов. Як виявилося, розслідуванням цієї справи активно займався Володимир Шуба, який у жовтні 2008 року загинув за нез’ясованих обставин.
Спалені мости
За деякою інформацією, йому вдалося знайти докази причетності до захоплення «Озерки» низки високопосадовців, серед яких фігурувало й ім’я Андрія Портнова. Як повідомило «УМ» джерело в правоохоронних органах, Генпрокуратура України як робочу розглядає версію про замовне вбивство прокурора, який мав намір оприлюднити гучні факти й дати хід справі. «Нині причетні до справи можновладці застосовують усі можливі інструменти, аби відвести від себе підозру — на правоохоронців здійснюється безпрецедентний тиск, зникають матеріали слідства. Складається враження, що вбивством Шуби хтось замів сліди, — розповів «УМ» співробітник Генпрокуратури, який побажав залишитися неназваним. — Наразі нам відомо, що атаки на ринок «Озерка» здійснювало угруповання Капітонова. А куратором, замовником і стратегом гучного нападу був саме Портнов».
Повірити в таку версію можна, якщо згадати «послужний» список «молодого реформатора» Андрія Портнова. Ім’я політика, якого Юлія Тимошенко свого часу похвалила за нахабність і «вміння досягати неможливого», неодноразово фігурувало в кримінальних справах. Наприклад, він проходив звинуваченим у справі про замах на вбивство («справа Сахнацької». — Авт.). Згодом подібне звинувачення йому було висунуто й у справі про вбивство у 2001 році голови Державної комісії з цінних паперів Анатолія Ромашка. Окрім того, Портнова неодноразово звинувачували в організації численних рейдерських атак із метою заволодіння майном. А той факт, що «молодому та гарячому» БЮТівцю до снаги використовувати у своїй діяльності далекі від закону методи, підтвердив Валерій Кочетов, представник Соціалістичної партії у Вищому адміністративному суді. За його словами, в жовтні 2007 року БЮТівець особисто погрожував розправою, якщо соціалісти не відмовляться від розгляду численних порушень на останніх парламентських виборах. «Мені зателефонував молодий чоловік, який назвався Андрієм Портновим. Він сказав, що якщо я вийду з судового процесу, то не станеться серцевий напад, і моя машина не постраждає», — заявив тоді пан Кочетов. Утім жодна з зазначених кримінальних справ так і не була доведена до кінця.
Портнов і партнери
«УМ» уже повідомляла, як нещодавно до рук правоохоронців потрапив найближчий «соратник» лідера організованої злочинної групи (ОЗГ) Олександра Капітонова (угруповання «Капітошки». — Авт.) Олександр Пластовець, який, подейкують, є кумом БЮТівця Богдана Губського. Утім значно цікавішим виявилося те, що, за даними компетентних джерел, у записній книжці мобільного телефону затриманого був номер телефону колеги по фракції пана Губського — Андрія Портнова. А це дає підстави вважати, що контакт з ОЗГ мають принаймні дві людини з найближчого оточення Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко. За інформацією правоохоронців, Портнов може бути лідером «Капітошок», так би мовити, його «мозковим» центром: тоді як ОЗГ Капітонова здійснювала силову частину роботи, створенням «законних» підстав для рейдерських нальотів на підприємства займалася команда юристів, серед яких зустрічаються прізвища близьких до Андрія Портнова осіб.
«УМ» удалося поспілкуватися з Олексієм З. (ім’я співрозмовника змінене через його побоювання за власне життя. — Авт.) — представником однієї зі структур, що зазнала рейдерських нападів, здійснених угрупованням «Капітошки» у 2006 і 2008 роках. За словами нашого співрозмовника, у 2006 році, коли він та його колеги вперше зустрілися з Капітоновим і компанією, складалося враження, що інцидент можна досить швидко владнати. Проте згодом підприємцям пояснили, що мають справу не просто з «бритоголовими амбалами», а з чітко організованою структурою, яка має серйозні зв’язки на вищих щаблях влади. Саме тоді Олексій З. уперше почув прізвище Портнова. «Коли ми намагалися домовитися з Капітоновим про мирне вирішення справи, той відповів, що наш завод давно поділено, — розповідає він. — А тому порадили не загострювати ситуацію, «не шуміти», оскільки йдеться про інтереси впливової політичної сили державного масштабу. Тоді й було названо прізвища Портнова і Губського. Андрій Портнов, як нам стало відомо згодом, здійснював юридичний супровід рейдерського захоплення, тобто домовлявся з суддями про «потрібні» судові рішення».
І хоча беспосередньо пан Портнов участі в силових діях не брав, чимало фактів вказує на те, що він принаймні добре знайомий із тими, хто йшов на протизаконні дії. Приміром, БЮТівців Андрія Портнова та Богдана Губського як свій «дах» у розмовах згадували Олександр Капітонов та юрист Олексій Шейкін. Окрім того, відомо, що Шейкін — давній знайомий і колега Портнова — брав участь у нападі як правник. Сам БЮТівець, на думку співрозмовника «УМ», відсторонився від прямої участі у рейдерських операціях, але, маючи зв’язки в судах та у владі, здійснював «стратегічне управління» діями своїх підопічних.
Ще одним фактом, який може свідчити про причетність депутатів із БЮТ до організації та втілення в життя рейдерських схем, обізнані люди називають перелік об’єктів, які впродовж останніх років постраждали від рейдерів. Серед таких Кременчуцький сталеливарний завод, «Черкасигаз», бізнес–центр «Веста», управління земельних ресурсів Києво–Святошинського району столиці, вже згаданий Дніпропетровський ринок «Озерка» — усі вони перебувають у сфері інтересів БЮТівців.