Архив рубрики: ‘Косюк Юрій’

#Косюк шахраює з квотами ЄС на імпорт курятини, — розслідування

Kosuk-Yuryi2

 

«Курячий барон» Юрій Косюк знайшов хитрий і цілком законний спосіб обійти жорсткі обмеження на імпорт курячого філе в ЄС.

Про це пише Національне бюро розслідувань України.

«Європейські фермери обурені тим, що український топ-олігарх ухиляється від мит ​​і нарощує експорт курки, використовуючи геніальну інтерпретацію торгової угоди Брюсселя з Києвом», — йдеться в статті Politico.

У Брюсселі використовуються високі тарифи і обмежувальні імпортні квоти для захисту фермерів ЄС від занадто великої конкуренції з боку імпортерів курячого філе.

«Але МХП, компанія, на частку якої припадає половина виробництва курячого м’яса в Україні, знайшла спосіб обійти обмеження», — йдеться в статті.

Відповідно до торгового договору, Україна отримала право експортувати курячу грудинку з кісткою.

«Курятина з кісткою відправляється на заводи ЄС, де кістку відрізають і продають як куряче філе», — йдеться в статті.

За даними Європейської комісії даних про торгівлю, імпорт української курячої грудки з кісткою крила виріс з нуля в 2015 році до 3,5 тис тонн в 2016 році, а потім до 27 тис тонн в 2017 році.

Джон Річ, член правління МХП, відповів, що звинувачення в тому, що компанія наводнює європейський ринок, — це «барвисте перебільшення» і «грубе перекручування фактів».

Нагадаємо, раніше Косюк розкритикував встановлений ЄС обсяг квот в 20 тисяч тонн на імпорт курятини і назвав квоти «обманом України».

Нагадаємо, у січні-вересні 2017 року група компаній «Миронівського хлібопродукту» отримала з бюджету аграрні дотації на суму 1,25 мільярда гривень.

«Миронівський хлібопродукт» є найбільшим виробником курятини в Україні. За оцінками компанії, «МХП» займає 55% вітчизняного ринку курятини.

У 2016 році МХП запустив завод з переробки м’яса птиці в Нідерландах, інвестиції в проект становили 3,5 млн доларів. У 2017 році компанія у співпраці з європейським дистриб’ютором заснувала м’ясопереробний завод в Словаччині. Обсяг інвестицій — близько 3 млн доларів.

Невістка #Порошенко разом з олігархом Косюком зайнялись аграрними інноваціями

Kosuk-Yuryi2

 

Співзасновники проекту Radar Tech Юлія Порошенко і Максим Бахматов разом з агрохолдингом Косюка «Миронівський Хлібопродукт» анонсували запуск акселератора аграрних інновацій.
Про це невістка Порошенка заявила в інтерв’ю latifundist, повідомляє Національне бюро розслідувань України.

«Мені здається, що для будь-якої інноваційної команди головним призом стане отримання такого замовника, як МХП, і укладання з ним комерційного контракту на реалізацію своєї ідеї», — зазначила Порошенко.

Відзначається, що в проект будуть відібрані близько 30 стартапів, 10 з яких пройдуть повноцінну акселерацію, а переможці зможуть втілювати в життя свої ідеї разом з МХП.

Нагадаємо, за січень-липень 2017 Миронівський хлібопродукт Юрія Косюка отримав 942 млн гривень дотацій від держави.

Журналист снял с воздуха имение миллиардера Косюка. Видео

Kosuk-Yuryi2

 

Экс-первый замглавы администрации президента, украинский миллиардер Юрий Косюк закончил строительство своего имения в селе Хотов под Киевом, сообщает Национальное бюро расследований Украины.

Журналист Слідство.Інфо Максим Опанасенко опубликовал фото и видео дворца бизнесмена.

«Агробарон Косюк достроил свой Версаль. Мы были в шоке в 2015 году, когда он начал строить его на территории археологического памятника вплотную у самого парка Феофания. Уже все готово и я в еще большем шоке. Ну, посмотрите сами», — написал Опанасенко.

Журналист добавил, что теперь отдых в парке контролируют собаки, камеры наблюдения и служба безопасности миллиардера.

Косюк является собственником Мироновского хлебопродукта. Бизнесмен входит в рейтинг самых богатых людей Украины: в 2016 году Forbes Украина оценил его состояние в $1 млрд (5 место в рейтинге).

Імперія «Нашої ряби» проти селян. Німецькі ЗМІ шоковані масштабами курячого геноциду в Україні. Розслідування

nasha-ryaba1-500x334

 

Популярна німецька щоденна газета «Тагесцайтунг» (Die Tageszeitung, taz) відправила свого кореспондента на Вінниччину, повідомляє Національне бюро розслідувань України.

У той час, коли у Німеччині обговорюється можливість запровадження ще більш жорстких стандартів тваринництва, ЄС своїми кредитами сприяє масовому вирощуванню птиці в Україні. Проте селяни, які страждають від цієї діяльності, мусять виходити на протести, повідомляє щоденна газета «Тагесцайтунг». Повний переклад матеріалу видання публікує Національне бюро розслідувань України.

Бригади пана Лещенка

Граючись, Ігор Лещенко раптом повисає на турніку та підтягується 20 разів, а потім продовжує розмову, трохи віддихуючись. Турнік він встановив навпроти письмового столу у власному кабінеті на птахофабриці з вирощування бройлерів на Вінниччині. Лещенко працює тут директором.

У свій вільний час він займається важкою атлетикою, а в 2015 році став чемпіоном Європи з пауерліфтингу у вазі до 110 кілограмів. Його руки вкриті татуюваннями, на тілі кремезного чоловіка ані грама жиру. За його словами, він також займається рукопашним боєм у групі з молодими людьми.

Так само енергійно Лещенко захищає свою роботу тут, у Вінницькій області, – в серці України. Це регіон, де Петро Порошенко, олігарх та «шоколадний король», побудував свою кондитерську фабрику та заробив мільярди до того, як розпочати політичну боротьбу за пост глави держави. «Моя птахофабрика є найбільшою в Європі, – говорить Лещенко. – І вона такою залишиться». Надворі спекотний літній день, але в офісі приємна прохолодна. Бути тут директором птахофабрики означає керувати великим підприємством. Лещенко є начальником для майже 5000 співробітників. За його словами, протягом наступних кількох років потужності вирощування мають подвоїтись, у планах побудувати ще один комплекс для забою птиці. Вже зараз будують ще один виробничий комплекс – «Бригада №13». Затверджено будівництво двох інших виробничих комплексів. До складу так званої бригади входять 38 довгих пташників, пофарбованих у білий колір. У кожній з цих бригад утримується 1,5 млн бройлерів. Для порівняння: на німецькому підприємстві з відгодовування птиці в середньому утримується 21,5 тис. голів. На фабриці Лещенка щорічно забивають 110 мільйонів голів, що перевищує показники усієї Баварії та Баден-Вюртембергу, разом узятих.

Опір з боку сіл

Звідси до держав – членів ЄС постачається 27 тисяч тонн м’яса. Птахофабрика Лещенка є дочірнім підприємством агроконцерну «Миронівський хлібопродукт» (МХП) – найбільшого українського виробника м’яса птиці. Концерн належить олігарху та другу Порошенка Юрію Косюку. Він протягом багатьох років співпрацює з міжнародними фінансовими установами. За останні роки агроконцерн отримав від міжнародних банків розвитку понад півмільярда доларів, зокрема від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку. Останній є фінансовим інструментом Європейського союзу, призначеним для підтримки політики розвитку у відносинах з країнами-партнерами.

Птиця продається не лише в Україні. Покупцями птиці МХП є Великобританія, Німеччина, Нідерланди і понад десять інших держав – членів ЄС, республіки колишнього Радянського Союзу, понад десять африканських та арабських країн, а також такі держави, як В’єтнам, Лаос та Монголія. У 2015 році МХП експортував 132 тисячі тонн птиці, з яких понад 27 тисяч тонн – до країн Європейського союзу. Таким чином, поставки до ЄС збільшились на 65%  порівняно з показниками попереднього року.

Ще у 2008 році в Україні існував дефіцит м’яса. Як наслідок – розпочалася індустріалізація виробництва птиці. Курка – це дешевий білок, масове виробництво якого не потребує великих зусиль. Лише кілька агрохолдингів встояли в конкурентній боротьбі, перш за все МХП (торгова марка «Наша ряба»). У 2009 році підприємство ще користувалося підтримкою місцевого населення. Люди сподівались на багатотисячні нові робочі місця, вірили обіцянкам щодо покращення стану доріг та інших інфраструктурних об’єктів. Багато хто передав концерну в оренду свою землю за 210 євро за гектар на рік або за одноразову виплату в розмірі 5000 євро за гектар на 49 років.

У населених пунктах, таких як село Оляниця (Тростянецький район Вінницької області) з населенням 1300 жителів, люди з часом зрозуміли, як це на них вплинуло.

Пенсіонерка Людмила Вдовиченко сидить у своєму кухонному фартуху, вкритому квітами, на лавці в її саду під полуденним сонцем. Перед входом до її маленької хатини в Оляниці посаджені троянди, поруч город. Над парканом у задній частині земельної ділянки височіє дах сільського туалету, пофарбований у блакитний колір. Людмила Вдовиченко пропонує яблука із власного саду та качани кукурудзи. У сусідньому саду бігають і кричать кури.

Проте сільську ідилію щохвилини порушують потужні вантажівки. Вони проїжджають вузькою крихкою асфальтованою вулицею села просто перед воротами до саду Вдовиченко та щоразу на мить заглушають розмову. Ці вантажівки відкриті, призначені для перевезення худоби. Кожна з них містить вісім ярусів, щільно заповнених курками, це добре видно навіть з лавки на подвір’ї Людмили Вдовиченко. Коли вантажівки їдуть у зворотному напряму, вони вже пусті.

«Ми тут живемо в епіцентрі аграрної промисловості», – скаржиться Людмила Вдовиченко. Вже зараз перед її селом стоять два комплекси для вирощування птахів, в яких утримується три мільйони курей. Невдовзі їхня кількість має подвоїтися.

Те, що для поважного директора птахофабрики означає комерційний успіх, для Людмили Вдовиченко означає сморід. На додачу до інших проблем.

Бізнес на курках

Споживання пташиного м’яса із розрахунку на душу населення зростає як у Німеччині, так і в усьому світі. Німець за рік з’їдає у середньому 19,6 кг м’яса птиці.

Найбільшою птахофабрикою Європи є Вінницька птахофабрика у Центральній Україні. За рік вона виробляє 440 000 тонн пташиного м’яса. Фабрика є дочірнім підприємством агроконцерну МХП, який належить мільярдеру Юрію Косюку – бізнес-партнеру президента Порошенка. Кредитор: діяльність підприємства в Україні фінансується Європейським союзом за допомогою кредитів, які надаються банками розвитку. МХП отримав 246 млн доларів США від Європейського банку реконструкції та розвитку і 82 млн доларів США від Європейського інвестиційного банку.

Залежно від напрямку вітру сморід у місцевих селах то посилюється, то слабшає. «Ми тут оточені птахофабриками, тому напрям вітру не відіграє великої ролі», – пояснює Вдовиченко. Людмила приносить з кухні повну сумку документів. Як безпартійна в райраді вона входить до фракції «Блок Петра Порошенка». Окрім того, вона є головою громадської організації, яка називається Комітетом порятунку села Оляниця. З пом’ятої сумки, яка колись була блакитного кольору, вона дістає копії підписаних листів організованого нею збору підписів проти подальшої розбудови птахофабрик.

Вона зберігає там також документи щодо підвищеного забруднення води в її селі нітратами та іншими отруйними речовинами. У сумці лежить запрошення на інформаційний захід, організований місцевою владою та птахофабрикою, на якому вони рекламували розбудову комплексів.

Жителі села блокують під’їзні дороги

У 2010 році люди в селі Людмили Вдовиченко під її керівництвом вперше протестували проти проведення будівельних робіт. Тоді також було засновано комітет порятунку села. Один рік потому жителі написали відкритого листа на адресу тодішнього президента Януковича, в якому вони вимагали провести відриті слухання щодо впливу птахофабрики на довкілля. Потім вони вдались до інших заходів: у 2012 році в Оляниці вперше блокуються транзитні дороги. Жителі вимагають побудувати об’їзний шлях, обмежити швидкість руху до 20 кілометрів на годину, відшкодувати збитки через тріщини у будинках, які виникли внаслідок інтенсивного транспортного руху. В листопаді 2015 року жителі сусіднього села на знак протесту проти запланованої розбудови птахофабрики протягом трьох днів блокували під’їзні шляхи до комплексів вирощування птиці.

Однак протест раптом призвів до зовсім неочікуваних наслідків: у 2015-му та 2016 роках чотирьох протестувальників проти розбудови птахофабрик так сильно побили, що їх довелося госпіталізувати. Ще двох активістів було терміново призвано до війська й відправлено на фронт. Улітку цього року Юрій Урбанський, голова всеукраїнської громадської організації «Національний екологічний центр України», звернувся до міністра внутрішніх справ України. Він повідомив про зростання насилля проти противників птахофабрик. Урбанський звернувся з проханням поставити розслідування справи про останні напади на активістів на контроль міністра внутрішніх справ. Екологічні активісти шукають жителів сіл, які постраждали через комплекси вирощування птиці, пропонують їм консультації і правову допомогу.

Спільно з Міжнародною мережею НУО ЦСЄ «Бенквоч», громадською організацією, яка стежить за діяльністю банків, «Національний екологічний центр України» критикує фінансування масового вирощування птиці європейськими банками, такими як Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк. За словами критично налаштованих активістів, краще б банки витратили півмільярда доларів на інші проекти. Наприклад, на підтримку малого та середнього бізнесу в галузі органічного сільського господарства або туризму.

«Європейський банк реконструкції та розвитку заявляє, що він фінансує лише ті проекти, які сприяють сталому розвитку, розвитку демократії і малого та середнього бізнесу. Мені здається, що фінансування українського сільськогосподарського гіганта МХП не відповідає цим трьом критеріям», – говорить Фіданка Бачева Мак-Грат, Міжнародна мережа НУО ЦСЄ «Бенквоч».

Європейський банк реконструкції та розвитку відкидає цю критику. Підприємство пройшло відповідну перевірку і було отримано висновок про те, що МХП працює за екологічними стандартами ЄС, заявив Жиль Меттеталь (Gilles Mettetal), директор банку з питань сільського господарства. «Ми вважаємо, що ця компанія була спроможна побудувати дуже ефективне та конкурентоспроможне виробництво пташиного м’яса і водночас вона відповідає високим стандартам. Як наслідок – вона приносить країні експортні доходи, обсяг яких зростає, створює значну кількість робочих місць». Україні, за словами Меттеталя, необхідні такі компанії, як МХП.

Екологічні активісти з Києва, Лондона та Брюсселя у кредитах європейських банків перш за все бачать інструмент тиску. Такі активісти, як Людмила Вдовиченко, на місцях у першу чергу бачать місцевого олігарха, який за допомогою птахофабрики стає ще заможнішим. Вони бачать купи посліду, що викидається поруч із полями кукурудзи, та мертвих курок на узбіччі, яких загубили вантажівки без номерів.

Найбільше Людмила Вдовиченко та її сусіди стурбовані якістю води. У селах навколо Ладижина немає централізованого водопостачання. Той, хто не має у своєму дворі власного колодязя, бере воду з колодязя на протилежному боці вулиці. Сусідка Людмили Вдовиченко скаржиться, що рівень води в її колодязі знижується протягом уже кількох років. Вона вказує на одну з великих куп курячого посліду неподалік від її хати перед в’їздом до села. Сусідка прикриває свій ніс. Деякі з цих куп лежать на бетонній підлозі, їх обнесено муром у метр заввишки. Це не захищає від потрапляння небезпечних речовин до ґрунту. Після кожного дощу вода тут стає непридатною для споживання.

Ми запрошуємо всіх охочих відвідати очисні споруди підприємства, говорить директор фабрики у своєму кабінеті з турніком. Ніхто нічого не приховує, навпаки. Лещенко пояснює, що від того часу, як курчата з’являються на світ і до їх забою на птахофабриці минає, як правило, 41 день. Проте є покупці з Азії, які віддають перевагу більш молодим курчатам. «Таких курчат ми забиваємо вже через 30 днів», – говорить він (його перехрещені долоні роблять красномовний жест).

Фабрика Лещенка має власних екологів, які відповідають за екологічні питання. Їх було навіть підвищено за перевиконання екологічних норм,  говорить директор.

Валерій Король, головний еколог фабрики, з гордістю веде відвідувачів подивитися на очисні споруди підприємства. Все повністю автоматизовано, на кожній зміні задіяна лише одна особа. «Споруда відповідає найсучаснішім європейськім стандартам», – розповідає головний еколог та вказує на риб, які плещуться у відстійнику.

Щомісяця незалежна лабораторія у Києві бере проби ґрунтових вод, каже Король. Керівник київської лабораторії у телефонній розмові підтверджує, що вона не залежить від птахофабрики у Вінниці. Проте лабораторія фінансується МХП, материнським концерном, тобто самим агрогігантом.

Крім того, далеко не всі забруднюючі речовини потрапляють до очисних споруд. Очищуються лише стічні води бійні, інкубатора та установок з виробництва комбікормів, стверджує головний еколог Король. Стічні води цехів з вирощування певний час утримуються у відстійних резервуарах, а потім зливаються на поля. Що відбувається з осадом, він сказати не може.

За оцінками місцевих екологічних активістів, Вінницька птахофабрика щорічно викидає у повітря 8400 тонн парникового газу метану. Крім того, вона продукує 250 000 тонн оксиду вуглецю та майже 100 тонн аміаку.

Людмила Вдовиченко йде на інший бік села. Там на неї вже чекають. «Подивіться на мої ноги, на мій живіт. Повсюди плями, висипання. Таких алергічних реакцій у мене раніше не було», – скаржиться жінка похилого віку. Її погляд спрямований на пофарбовані у білий колір пташники на відстані 300 метрів від села. Раніше онуки часто приїздили з Києва подихати сільським свіжим повітрям, каже вона. Зараз жінка їздить до Києва, щоб відпочити.

Текст – Бернгард Клазен (Bernhard Clasen), газета «Тагесцайтунг», Національне бюро розслідувань України

Юрий Косюк – «куриный бог» и друг президента Порошенка

Kosuk-Yuryi2

В июле 2014 года в администрации президента Украины произошло довольно странное назначение – первым заместителем главы канцелярии гаранта был назначен Юрий Косюк. Официально было объявлено, что он будет курировать силовой блок. Странность этого назначения в том, что Юрий Анатольевич никогда не был ни военным, ни силовиком. Он окончил Киевский институт пищевой промышленности и всю жизнь занимался бизнесом. Самым успешным его проектом стал «Мироновский хлебопродукт», известный по торговой марке «Наша Ряба». Так зачем специалиста по курятине поставили «рулить» украинскими силовиками, да еще и во время фактической войны с Россией?

Впрочем, накануне этого назначения ходили слухи, что Юрия Косюка назначат ни много ни мало, министром обороны. Так что стране еще относительно повезло. До сих пор не известно о том, что сделал замглавы Бориса Ложкина на своей должности для армии и силовых структур в целом. Зато известно, что именно в 2014 году, то есть во время его каденции, «Мироновскому хлебопродукту» возместили НДС на рекордную сумму в 1,6 млрд. гривен. Просто для сравнения, за весь предыдущий 2013 год, когда в стране не было войны, зато была относительная экономическая стабильность, этому же предприятию было возмещено 0,7 млрд. гривен. Бывают ли такие странные совпадения?

Возмещение НДС «Мироновскому хлебопродукту» в 2014 году

Возмещение НДС «Мироновскому хлебопродукту» в 2014 году

Возмещение НДС «Мироновскому хлебопродукту» в 2013 году

Возмещение НДС «Мироновскому хлебопродукту» в 2013 году

А как только бизнесовые проблемы его сельскохозяйственной империи были решены, Косюк пост первого заместителя главы администрации покинул, написал заявление и уехал… кататься на яхте. Об этом писало «Зеркало недели».  «Ни война на Востоке, ни серьезность обязанностей не помешали миллиардеру-чиновнику уже в августе проводить выходные на дорогом итальянском курорте, в том числе, как утверждают СМИ, и в компании с олигархом воюющей с нами страны – Романом Абрамовичем», – пишет издание.

ТМ KRYMIAНу, а кроме того, должность в государственном аппарате, на которой он должен был изо всех сил противостоять агрессору, не помешала Юрию Анатольевичу перерегистрировать свой бизнес в Крыму в соответствии с российским законодательством. Таким образом, он остался владельцем предприятий «Дружба народов Нова» и «Крымская фруктовая компания». Так что предприятия на аннексированной территории, видимо, и до сих пор дают неплохой доход оборотистому бизнесмену-чиновнику. Поневоле вспоминается пословица: «Кому война, а кому мать родная».

Да и вообще с россиянами Юрий Косюк, не смотря на войну, дела ведет полным ходом. Так, например, уже в этом году он заключил сделку с компанией «Воронеж Агро Холдинг» по которой передал россиянам 40000 гектаров земли в России, а взамен получил 60000 гектаров земли во Львовской, Тернопольской и Ивано-Франковской областях. Да, не удивляйтесь, буквально до лета этого года россияне владели неслабым земельным паем на Западной Украине. Теперь эта земля принадлежит местному олигарху, и он стал одним из самых крупных латифундистов Украины, владеющим 380.000 гектарами украинской земли.

Дела «Мироновского хлебопродукта» вообще идут отлично, не смотря на кризис и войну, компания выплачивает своим акционерам 50 миллионов долларов квартальных дивидендов. И если кто-то думает, что с этих выплат неплохие деньги пойдут в казну Украины в виде налогов, то он сильно ошибается. Налоги с этих денег пойдут в казну Люксембурга. А налоги с выплаты 249 миллионов долларов по еврооблигациям, которые «Мироновский хлебопродукт» выпустил в 2007 году и разместил на Лондонской бирже, будут, соответственно, «греть» экономику Великобритании. В Украине же компания показывает убытки, ссылаясь на запреты на поставки мяса птицы в Таможенный союз и закрытие фабрики в оккупированном Шахтерске.

Впрочем, дела Юрия Косюка шли отлично и в прошлые годы. Одна из составляющих такого успеха – умение расставлять своих людей на нужных местах. Как пример можно взять министра сельского хозяйства Юрия Мельника. Этот «проверенный кадр» работал министром сельского хозяйства и в правительстве Тимошенко, и в правительстве Януковича, а в правительстве Еханурова был даже вице-премьером по аграрным вопросам. А после ухода самого Юрия Анатольевича на государственную службу, бывший министр стал руководителем «Мироновского хлебопродукта». Вот такая рокировочка: из власти в бизнес, и из бизнеса во власть.

В 2008 году Юрий Косюк получил из рук тогдашнего президента Виктора Ющенко звание «Герой Украины». Не очень понятно, за какие заслуги. В официальном документе написано, что за заслуги в аграрном секторе. Но это же не заслуги перед родиной, а бизнес, который приносит неплохие дивиденды. Хотя, возможно, дело не в заслугах, а в услугах? Вот нынешнему президенту Юрий Анатольевич оказывает туристические услуги. Этим летом на его яхте отдыхали Петр Порошенко, Александр Турчинов и Борис Ложкин. Как раз во время пожара на нефтебазе «БРСМ-Нафты». Хорошая подобралась компания, интересно, как они отблагодарят радушного хозяина яхты?

Яхта Юрия Косюка

Яхта Юрия Косюка

Ну и напоследок. Юрий Косюк остается внештатным советником президента Украины. Он входит в первую пятерку самых богатых людей Украины по версии Forbes. И он по-прежнему дружит с верхушкой украинской власти и имеет влияние на политику страны, а значит о «курином боге» мы еще услышим.

Денис Иванов, Национальное бюро расследований УкраиныClose
Приєднуйтесь!
Читайте нас у соцмережах: